Zatočte s bolestmi svalů a kloubů během těhotenství

Těhotenství je krásným obdobím ženy.Nosit pod srdcem své dítě je jedinečným momentem. Těhotenství otestuje kam až sahají hranice a co všechno žena snese. Tato pěkná etapa je však poznamenána také méně příjemnými zážitky. Bolesti svalů a kloubů trápí téměř každou těhotnou ženu. Jinak tomu není ani u kojících matek, které mají své dítě na rukou v průměru několik hodin denně.

Co se děje s tělem ženy a proč se bolesti objevují?

Těhotenské hormony způsobují, že se uvolňují vaziva a tkáně, které slouží jako spojovník kloubů a tak se zprůchodnit porodní cesty. Během těhotenství se zvyšuje tělesná hmotnost ženy, což způsobuje velkou zátěž kloubů i svalů. Vzhledem k velkým změnám na těle matky se mění držení těla a těžiště. Těhotné ženy mají tendenci zaklánět se dozadu, přičemž se jim snadněji „nosí“ bříško, které jim za krátký čas narostlo a táhne jejich dopředu a dolů. Nepřirozeným záklonem dochází k vychýlení v oblasti křížů. Takové nesprávné držení těla vede k nadměrnému zatížení svalů na zádech a to vrcholí bolestmi těchto partií. Bolesti se během těhotenství nevyhýbají ani horním částem zad, ramenům, hrudnímu koši, šíji, či dokonce nohám, které celou zátěž nosí.
Problémy se zmíněnými partiemi jste možná měli již před těhotenstvím a to tyto problémy jen zhoršilo. Bolesti nemusí být jen nové – právě naopak, v tomto období se mohou opět ozvat zranění nebo se opět přihlásí staré bolesti dotčených partií.
Bolesti byste vždy měli v první řadě konzultovat s lékařem, který vyhodnotí zda jsou akutní a je třeba je řešit pod dohledem lékaře. Možná postačí setkání s fyzioterapeutem, masáže, suché teplo, gely proti bolesti, speciální cvičení, nebo něco jiného.

Zbavte se bolesti!

Léky nejsou během těhotenství vůbec vhodné a i lékařům slouží až jako poslední volba při řešení bolestí, které budoucí maminky trápí. Co tedy pomáhá při bolestech svalů a kloubů nejvíce dotčeným – budoucím maminkám? Namísto léků mohou budoucí maminky zkusit například:

 • Termoforová láhev s horkou vodou – pomůže při okamžitých bolestech, ale výsledek není dlouhodobým řešením problému s bolestí
 • Ohřívací deka, polštář- řeší problémy krátkodobě
 • Fyzioterapie – dlouhodobá pomoc proti bolestem, ale musí se praktikovat pravidelně dokud se bolesti úplně neztratí
 • Masáž – v těhotenství se doporučuje jen jemná
 • Použití gelu proti bolesti – na trhu je dostupný přípravek ve formě gelu, který mohou bez obav užívat těhotné a kojící ženy. Ozonicon- emulgel, který léčí bolesti na principu ozonu a jeho výsledky jsou dlouhodobé. V porovnání s ostatními gely neobsahuje léčivo, které by mohlo způsobit poškození plodu, nebo by uškodilo kojenému dítěti.
 • Voňavý bylinková koupel, který nabídne možnost uvolnit se a přehřát organismus (pozor, aby teplota vody nebyla vyšší než 37 stupňů a koupel netrval déle než 15 minut)
 • Cvičení určené pro těhotné – se doporučuje praktikovat u těhotných žen pravidelně a tak může přinést dlouhodobější úlevu od bolesti
 • Nošení vhodné a pohodlné obuvi bez zvýšených podpatků
 • Plavání
 • Omezení dlouhé chůze a stání
 • Sezení na míči
 • Těhotenský pás – ten odlehčí zvětšující se bříško a posílí zádové svaly

Bolesti jsou nepříjemným průvodním jevem těhotenství. Vědí budoucí maminky pořádně potrápit. Konečně, když budete mít v náručí své miminko, zapomenete na všechny nepříjemnosti, kterými jste si prošli.